Náhledový obrázek článku Yarpenovo úvod do gwinta #3

Yarpenovo úvod do gwinta #3

Profilový obrázek uživatele Marzaus Marzaus
27. 9. 2020, 0:00 | Gwent

Yarpenovo úvod do gwinta #3

(Autor: Gwint Klub, Discord server)

Vítej zpět u třetího dílu úvodu do online gwintu! Já jsem Marzi a společně s Yarpenem si dnes probereme karty a ukážeme si, jak sestavit herní balíček! (No konečně sa snad taky dostaneme k temu hraní!)

Podívejme se tedy znovu do sekce “Deck Builder”, která nám k tomu bude sloužit. (To keby si predtým nedával pozor, šak já som ťa sledoval!)

K rozdělení karet využijeme filtr, o kterém jsme si říkali v prvním díle. 

1) První filtr je dle frakcí: (jméno karty má barevný podklad) (Stačí len pamatovat, že zelený sme my trpaslický a hnědá je guvno)

  • Karty neutrální - karty, které lze použít ve všech frakcích - hnědá barva
  • Karty frakční - speciální pro danou frakci - barva frakce
  • Karty z jiných frakcí - momentálně platí pro karty frakce Syndikát (Syndicate), které lze využít i v ostatních frakcích (pouze vybrané karty) - barva obou frakcí (Ty sa len vtírajú, jak už to tak u novigradských bývá!)

2) Pak je tu filtr dle ceny výroby karty:

  • běžné - stojí 30 útržků/prášku
  • vzácné - stojí 80 útržků/prášku
  • epické - stojí 200 útržků/prášku
  • legendární - stojí 800 útržků/prášku

3) Dále máme typ karty:

  • Jednotky: karty, které mají určitou sílu. Nezapomeň, silnější armáda vyhrává kolo. (Snad bitvu! Ale čísla nésu všecko, jeden trpaslík s klidom pobije traja aj na koňách!) Tyto karty jsou tedy základem k vítězství! Naprostá většina má kromě síly také nějakou schopnost, od jednorázových, např. při vyložení karty, po schopnosti, které se projeví každé kolo, ať už pasivní, či aktivní (např. nabíjení schopností jiných karet). Tyto schopnosti si podrobně probereme v samostatném díle. (Aj boha, a já že konečně začnem mastit!)

  • Speciální: Tyto karty nemají sílu a po zahrání jdou do odkládacího balíčku. Mají tedy jednorázový efekt - např. posílení či oslabení jednotek, jejich zničení, uzamčení, apod. Místo síly mají v levém horním rohu ikonku. (Na ty bacha, dokážú ti se stolem rádně zamíchat!)

 

  • Artefakty: Tyto karty také nemají sílu, ale vykládají se na herní desku, stejně jako jednotky. Jejich efekt je však na podobném principu jako speciální karty. Rozdíl je v tom, že mohou a nemusí být použitelné hned při vynesení - mohou se např. aktivovat až v dalším kole či mohou ovlivňovat každé kolo. Taktéž mají místo síly v levém horním rohu ikonku. (Ty sú stejnak hnusné, ale dá sa s nimi aspoň trocha kúzlit.)

  • Stratagemy: Tuto kartu má k dispozici vyloženou na stole začínající hráč jako výhodu za to, že začíná hru. Lze vybrat mezi několika neutrálními, ale také speciálním frakčním stratagemem

4) Dalším filtrem je vlastnictví - zde je to jednoduché: karty, které máš či nemáš, a nové, které jsi dostal

5) Prémiové karty - tedy karty animované a obrázkové, o kterých jsme se bavili v předchozím díle. První možnost zobrazuje jen 1 verzi karty a upřednostňuje animovanou, pokud ji máš

6) Barva karty: 

Jak jsme si již řekli v minulém díle, karty jsou bronzové a zlaté (viz. rámeček karty). Zlaté jsou pochopitelně vzácnější - tedy silnější, ale zato cennější a dražší na výrobu. (A já všecky mám! Ha!)

7) Posledním filtrem jsou herní sady - zde si můžeš odfiltrovat karty ze základní hry nebo karty, které vyšly v jednotlivých rozšířeních.

Teď se podívejme na samotný balíček. (No konečně sa někam dostáváme!) Pro rekapitulaci:

Zleva: počet karet v balíčku (min. je 25) / počet jednotek v balíčku (min. je 13) / Zásoby

Zásoby určují, kolik karet si můžeš do balíčku vložit. Maximum je 150 + číslo velitele. Každá jednotka spotřebovává zásoby dle čísla v pravém dolním rohu (v levém horním rohu je její síla).

Kombinace těchto 3 faktorů limituje sílu balíčku. Ale neboj, variací je nespočet! (Bohužal aj na druhej straně, nikdy nevíš co na tebe ten somár naproti stolu bude zkúšat!)

A teď k samotné sestavě. Nejprve je nutné vybrat si frakci. Každá má své unikátní schopnosti a mechanismy a všechny si je postupně podrobně projdeme. Pokud jsi nováček, máš k dispozici startovní balíček pěti frakcí. Pokud zatím k žádné z nich nemáš osobní vztah, zkus třeba s námi Severní říše: (No to si děláš prdel! Snad sa budem kurva bavit o trpaslících!)

Karty ve tvém balíčku by spolu měly kooperovat - tedy vzájemně využívat jejich schopnosti. (Ako treba ty trpaslické!) Je vhodné si všechny karty přečíst, vybrat si ty hlavní, které tě zaujmou, a k nim vybrat korespondující karty. Pokud však začínáš od nuly, bude ti chvíli trvat vyrobit si karty, které chceš. Pojďme se tedy podívat na základní startovní balíček, který ti hra nabízí: (Fajn, já ho pak naučím sám, jak sa hraje správnej trpaslickej gwint!)

Schopnosti a funkce karet si probereme podrobněji v dalším díle, tedy prozatím jen zlehka: máme zde karty s funkcí “Order” (zde můžeš ručně použít funkci této karty) a “Charge” (počet nabití) - v tomhle případě karta Arbalest, dostane Charge pokaždé, když zahraješ kartu, která má Order. (Specialita severskej skety! Naorderuju ti riť až do Pontaru!)

Dále jsou zde karty, které posilují tvé ostatní karty (“boost”) (Na to sme zas specialisti my trpaslický!), a kartu Tridam Infantry, která toto využívá a za každé své posílení útočí.

Ze základnějších karet zde máme Siege Support, která je kombinací obou předchozích, a pak 2 karty, které fungují samostatně. (Aj také obyč karty dokážú zamíchat s hrou.)

Tyto karty doplňují vzácnější karty, které taktéž jistým způsobem posilují vlastní karty. (Takže co kolo, to boost a útok!)

A balíček zakončují 3 samostatně fungující karty, ze kterých Dorregaray zamyká nepřátelskou kartu (tedy ruší její schopnosti) a Geralt ničí velmi silnou kartu. (No jo, Geralt aby si neukázal!)

Teď neváhej a vyzkoušej si, co znamená mastit gwint! (No konečně! Idem pre balík!)

Z úvodu tě čeká ještě jeden zmíněný díl o mechanismech karet a pak se budeme podrobněji dívat na jednotlivé frakce. (A hlavně na trpaslíkou! To sa terpv naučíš, jak vypadá silná armáda!)

Tak příště!

Hodnocení článku:

Načítám diskuzi...